Podróże z psem




Samochód - Kodeks drogowy mówi, że zwierzę powinno być przewożone w sposób bezpieczny tak, by nie przeszkadzało kierowcy w prowadzeniu pojazdu.
 

Wybierając się w podróż, samochodem z psem, należy wiedzieć, jakich zasad powinniśmy należy przestrzegać, by podróżowanie z psem było bezpieczne tak dla psa jak i dla nas. Najlepszym miejscem dla psa jest bagażnik samochodów typu kombi lub van, wystarczy w bagażniku auta umieścić matę antypoślizgową, która zapobiegnie ślizganiu się psa, by pies nie przedostawał się z bagażnika, bagażnik powinien być odgrodzony od kabiny siatką ze sznurka lub metalową kratą. Należy pamiętać, że podróż w gorące dni, najlepiej jest rozpocząć wcześnie rano, lub też w nocy, by nie narażać psa na dodatkowe ciężkie warunki. Oprócz wszystkich akcesoriów najważniejsze jest przyzwyczajenie psa do jazdy samochodem, wymaga to czasu. By podróżujący z nami pies był spokojniejszy i aby ograniczyć mu stres związany z wyjazdem, dobrze jest zabrać ze sobą w podróż jego posłanie, miskę a nawet zabawki. Dobrze jest nauczyć psa wsiadania na komendę (pies powinien wchodzić przed właścicielem). Obecnie można się zaopatrzyć w wiele akcesoriów znacznie ułatwiających opanowanie, psa i podróż z psem, - zaczynając od klatek, przez maty, namioty, a skończywszy na pasach dla psów. Warto, więc też zaopatrzyć się w te coraz bardziej popularne-specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa.

  • W podróż zabieramy książeczkę zdrowia i ewentualnie paszport.

  • Pies powinien posiadać obrożę z identyfikatorem, który w razie zagubienia, znacznie ułatwi odnalezienie go

  • Nie karmimy zwierzaka przed podróżą.

  • Temperatura w samochodzie nie powinna przekraczać 20°C. W upalne dni warto uchylić okno lub włączyć klimatyzację.

  • Co 2 godziny zatrzymaj się, wyprowadź psa i daj mu pić.

  • Na szyby w samochodzie dobrze jest założyć osłony przeciwsłoneczne.

  • Zabezpieczamy psa możliwie jak najlepiej -dla jego bezpieczeństwa i własnego.

  • Nie zostawiamy psa w bagażniku, szczególnie latem jest to niebezpieczne i grozi nawet śmiercią psa

  • W każdą podróż należy zabrać ze sobą psią miskę i butelkę ze świeżą wodą.

  • Podróżujący z nami pies nie powinien przemieszczać sie wewnątrz samochodu, zachowanie takie może spowodować wypadek wskutek ograniczenia widoczności lub przypadkowego wytrącenia kierownicy z rąk kierowcy.

  • Podczas jazdy pies nie powinien wystawiać pyska przez okno samochodu

  • Nie powinien stawać na tylnych fotelach, ani wkładać pyska między przednie siedzenia

  • Jeżeli zatrzymujemy się na poboczu, blisko drogi, pamiętajmy, by pies wysiadał od strony chodnika na smyczy, uchroni go to od możliwości dostania się na ruchliwą ulicę.

  • W trakcie postoju pamiętajmy, aby dać psu pić i umożliwić mu załatwienie potrzeb fizjologicznych.

  • Sprzątanie po naszym psie jest ważne zarówno w naszym miejscu zamieszkania, jak też podczas wyjazdów.


Przewóz psa w publicznych środkach transportu
Przepisy dotyczące transportu reguluje rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 23 maja 1996 roku (Dz. U. Nr 64, poz. 312), w którym w rozdziale 3, § 6 możemy przeczytać: „Przewóz psów, w liczbie nie większej niż jeden pies pod opieką dorosłego podróżnego, jest dozwolony również w pomieszczeniach przeznaczonych dla podróżnych (z wyłączeniem miejsc do siedzenia, leżenia lub spania), pod warunkiem że:

  1. Podróżny posiada ważny bilet dla psa

  2. Podróżny posiada aktualne świadectwo szczepienia psa

  3. Pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec.

  4. Pies nie przebywa na miejscu siedzącym.

  5. Właściciel odpowiada za stan sanitarny miejsca, w którym przewozi czworonoga i jest zobowiązany do pilnowania, by zwierzę nie zakłócało spokoju i ciszy.

  6. Jeżeli współpasażerowie zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia lub będzie się ono niewłaściwie zachowywać, konduktor powinien wskazać właścicielowi inny przedział bądź też poprosi o opuszczenie pociągu na najbliższej stacji.

  7. Osoba dorosła może przewozić tylko jedno zwierzę. Niepełnoletni nie mogą podejmować się takiej odpowiedzialności.

  8. Zgoda współpodróżujących nie jest wymagana w przypadku przewóz:
    zwierząt, znajdujących się w przedziale podróżnych z większym bagażem; psów będących przewodnikami; psów służbowych z opiekunem

  9. Poza tym każdy z przewoźników może ustalić własne warunki co do przewozu psów.


PKP - w pociągach w wagonach osobowych jeden podróżny może przewozić do 2 psów, opłacając
za każdego połowę ceny biletu klasy 2 pociągu osobowego. Przy sprzedaży biletów wymagane jest aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie oraz tzw. świadectwo zdrowia psa wydane przez powiatowego lekarza weterynarii. W czasie podróży pies musi być na smyczy i w kagańcu.
W wagonie sypialnym można przewozić psa opłacając przejazd pod warunkiem zajmowania całego przedziału sypialnego ( wyciąg z przepisów PKP)


PKS - W komunikacji PKS obowiązują warunki jak przy przewozie PKP, za opłatą połowy ceny biletu.


PRZELOT SAMOLOTEM - Zasady dotyczące przewożenia zwierząt drogą powietrzną zależą od linii lotniczej.


TRANSPORT MIEJSKI - Dopuszcza się przewożenie w pojazdach transportu miejskiego (autobusach, tramwajach, metrze) zwierząt domowych, jeżeli nie są uciążliwe
dla pasażerów. Psy powinny być przewożone w kagańcu i na smyczy. Pies nie może zachowywać się agresywnie, Każdy zwierzak powinien posiadać przy obroży identyfikator. Zabrania się trzymania psów na miejscach przeznaczonych do siedzenia dla pasażerów. Ponadto pies ma być
tak umieszczony, aby nie utrudniał innym osobom korzystania z pojazdu. Właściciel pełni nadzór nad psem i podejmuje się wszelkich niezbędnych czynności w celu uniknięcia szkód spowodowanych przez psa.


Choroba lokomocyjna
Wiele psów cierpi na chorobę lokomocyjną, szczeniakom zdarza się choroba lokomocyjna, z której często wyrastają z czasem, Gdy jednak uciążliwe objawy tj. ślinienie, wymioty, drżenie czy duszności nie ustępują z wiekiem-należy skontaktować się z lekarzem weterynarii który doradzi, jak zapobiec takim dolegliwościom. Pamiętajmy o zasadzie, szczególnie istotnej w przypadku psów cierpiących na chorobę lokomocyjną - nie należy karmić psa tuż przed podróżą. W wypadku psów nadpobudliwych i bardzo ruchliwych, lub panikujących nie uniknione jest podanie leków uspokajających.

 

 

 

Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.