Historia św. Guineforta




We Francji w miejscowości Villeneuve-des-Dombes od XIII wieku czczony jest święty o imieniu Guinefort. Tym czcigodnym czcigodny „świętym” jest pies, który za życia był... wyżłem, choć inne źródła podaja, że pies był rasy greyhound. Ten legendarny pies zginął z rąk własnego pana w skutek fatalnej pomyłki, który w złości zabił go nożem. Właściciel, zobaczywszy swego psa zbroczonego krwią, stojącego przy kołysce dziecka, zadał mu śmiertelny cios, będąc pewnym, że pies pożarł dziecko. Pies natomiast zagryzł węża ratując bezbronne dziecko.

 

 

 

Gdy właściciel psa zrozumiał swój błąd, pochował psa w studni, przykrył jego ciało kamieniami a w koło posadził gaj. W niedługim czasie miejscowy zamek uległ zburzeniu, mieszkańcy z okolicznych osad ujrzeli w tym w tym palec boży. W wyniku różnych różnych opowieści, powstała miejscowa tradycja, której następstwem było, iż nieszczęsny Guinefort, dostąpił wyjątkowej czci. Do miejsca, gdzie go zakopano, matki znosiły chore niemowlęta, a cudowne uzdrowienia, były tu na porządku dziennym. Uważano, że miejsce te ma moc uzdrowicielską. Świętemu Guinefortowi oddawano cześć w okolicach Lyonu, jako świętemu obrońcy niemowląt.

 

  

 

Zakonnik Stefan Bourbon rozkazał wykopać ścierwo psa i spalić, ale to bynajmniej nie zniechęciło wiernych. Do tej pory męczennik św. Guinefort jest czczony w Villeneuve, jako patron tamtejszej parafii i dalej uzdrawia dzieci. Jego kult rozszerzył się po całej Bretanii, a w Lomballe ma specjalne palladium. Pomimo wielu prób podejmowanych przez Kosciół w celu zaprzestania tego procederu, kult psa Guineforta przetrwał. Gdy nie ma już żadnej nadziei na wyzdrowienie, przybywający do świętego miejsca pielgrzymi, zwracają się do niego słowami:
- Święty Guinefortcie – życie albo śmierć! – robiąc tu wyraźną aluzję do jego śmierci.

Św. Guinefort jest jednym z owoców tradycji, wynikiem wierzeń miejscowej ludności, a nierzadko fantazji, przy czym jej geneza nie zawsze jest znana. W końcu Kościół ulega miejscowym zwyczajom, sankcjonując je stosownymi dekretami.

 

Opracowano na podstawie:
• Branigan, Cynthia A., The Reign of the Greyhound, 1997
• Counliffe Juliette, Rasy psów, kompendoium 1999  

 

 

Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.